Vyhledat
  • Johana Vozdeková

A nechybí ti láska?

Aktualizováno: 11. 12. 2017

Měla byses usadit! Miminko by ti už moc slušelo! Je na čase najít si partnera - víš, toho opravdového! A nechceš už přestat s cestováním a raději zůstat tady? Jsi rozlítaná, furt bys někam jezdila! Nelíbí se ti tady? Nestačí ti to, co máš? Taky nevíš, co chceš, viď!

A nechybí ti láska?


Právě teď sedím u velkého psacího stolu, na kterém je notebook a pár rozečtených knížek. Mám zapnutou meditační muziku a dávám svým myšlenkách prostor, aby vtiskly svou podstatu mezi řádky. Jsem tady a teď, naprosto spojena s přítomným okamžikem svého bytí! A se mnou je tu také ten pocit! Jak ho pojmenovat? Přijde mi, jako by to byla láska. No ale počkat. Jsem tu sama, nejsem tedy usazená ani vdaná, ba co hůř - nemám ani přítele, nevystudovala jsem vysokou školu a neznám ve své práci slovo jistota. To přeci nemůže být láska, tu si nezasloužím!


Jenže ona to láska je! Je totiž všude kolem nás, v každém a ve všem, co děláme. Je naším bytím, naší přítomností a přijde pokaždé, když ji to dovolíme! Lásku si nemusíme zasloužit, ani k ní nic a nikoho nepotřebujeme. Pokud zažíváte něco podobného, zde je pár tipů, které pomohly mně a třeba otevřou oči i vám:


1. Cokoliv děláš, děláš ty

Nenechte se strhnout svým okolím, které vám říká, co byste měli nebo neměli dělat. To je jejich úhel pohledu, vy máte svůj! A nenechte si ho vzít! Jen vy víte, jak se při tom, co děláte cítíte. Pokud jste spokojeni, zažíváte radost, bezdůvodně se usmíváte nebo ztrácíte pojem o čase, pak mi věřte, že to je TO ono! A stejně tak i opačně, pokud se musíte nutit do něčeho, o čem si ostatní myslí, že je pro vás to nejlepší, ale vy cítíte zlost, frustraci, naštvání, pak nemá smysl, abyste u toho zůstávali!


  • Dlouhou dobu mi bylo vyčítáno, že u ničeho nevydržím, že jsem příliš přelétavá. Jenže já zjišťuji, že to je přesně ten životní styl, který miluji! Při kterém jsem nejšťastnější. S obrovskou vděčností navštěvuji nová místa, mluvím cizím jazykem, užívám si nocí v hostelu, ale i v luxusních hotelích. A takhle chci žít! Protože se v tom cítím sakra dobře!


2. Láska je pro každého

Taky máte občas pocit, že si lásku musíte zasloužit? Lásku druhým dáváte a od druhých přijímáte. Tak nás to přeci společnost učí, nebo ne? Jako by byl jen omezený počet lásky a tak se všichni snaží dělat psí kusy, aby ji získali! Jenže láska prostě je! V každém a ve všem! Nemusíte být ani hubení, ani robustní, ani malí ani velcí, zadaní ani oblíbení. Nemusíte mít na účtu milióny a jezdit v nejlepších autech, abyste byli hodni lásky. Láska totiž není pocit, který by se dal koupit! Dokonce ani nemusíte mít nikoho, kdo vám ji dá! Lásku si můžete (čti musíte) dát sobě sami!


  • Dříve jsem mívala pocity, že pro to, abych byla milována, se musím stát někým jiným, někým lepším, než jsem! Protože tahle Johča, která má tolik chyb, přeci nemůže být hodna lásky! A tak jsem postupně přestala mít ráda sama sebe, odmítala jsem své tělo, své myšlenky, nepřišla jsem si důležitá. Bála jsem se ukázat své opravdové já, které jsem se styděla sama pro sebe poznat, natož ho pak dále ukazovat, protože bylo tolik nedokonalé! Až v momentě, kdy jsem pochopila, že já - i ty, ona a taky on, my všichni jsme láskou, až v ten moment jsem k sobě začala přištupovat jinak! Přestala jsem se stydět za své krásné tělo, nechala myšlenky, aby se proměnily ve slova a skrze ně ukázaly, kým opravdu jsem! Začala jsem o sobě přemýšlet jako o důležité a velmi jedinečné osobě, která má na tomto světě své místo! Pochopila jsem, že pokud není nikdo, kdo by mi dal lásku, mohu si jí dát sama. A mohu ji také rozdávát. A to jen tak, skrze úsměv, milé slovo, pozdrav, dobrý skutek nebo činnostmi, které tolik miluji!


3. Pokud se cítíte ztraceni, dýchejte

Už jste určitě slyšely o tom, jak důležitý je přítomný okamžik! Jak zásadní je naučit se žít teď a tady! Existuje tolik moudrých slov na toto téma, které nám říkají, že pokud žijeme v depresích, žijeme minulostí, pokud ve strachu, nacházíme se v budoucnosti, protože jenom žití v přítomnosti v nás dokáže vyvolat klid. Neznamená to, že byste nemohli mít strachy, smutky, zlosti či další emoce. Všechny emoce jsou nám přirozené, ať se při nich cítíme jakkoliv! Co je ale důležité, je si ty emoce uvědomovat! Zastavit se, několikrát se zhluboka nadechnout a pozorovat. Odkud přišla ta zlost, proč tu je.


  • Dlouho, opravdu dlouho jsem odmítala přítomný okamžik! Z teoretického hlediska jsem vše věděla, ale z nějakého zvláštního důvodu (který jsem zaznamenala u velkého procenta lidí) jsem byla ráda obětí! Bylo mi špatně, ale zároveň dobře! Až kurz Hubnutí začíná v hlavě mi naprosto otevřel oči (tolik pravdy, že vytváříme věci určené druhým lidem, které ale ve skutečnosti potřebujeme hlavně my sami!). Pokaždé, když přijde nějaká myšlenka, která se mnou nerezonuje, zavřu oči, několikrát se nadechnu a zeptám se, co mi přišla říct, co ukázat, proč tu teď je. Nebojuji s ní, nesnažím se ji potlačit, jako tomu bylo dřív, dávám ji volný prostor, aby mě naučila, co vědět potřebuji.


4. Přestaňte kritizovat

To, že kritizujete druhé lidi o vás neříká, že jste špatným člověkem! Ukazujete tím pouze na vztah, který máte sami k sobě! Šťastní lidé nepotřebují kritizovat ostatní, nepotřebují si dokazovat, že oni jsou lepší. Pochopili, že každý je jedinečný. Proto bychom neměli v žádném případě soudit! Nikdy se na danou věc nedokážeme podívat z jejich úhlu pohledu, nikdy nezažijeme pocit, který cítí oni! Nevíme, čím si prošli a proč sem přišli! Velmi často kritizují lidé, kteří se k onomu kroku, jenž je souzen, nikdy neodhodlali! Neměli odvahu stoupnout si na místo člověka, kterého nyní soudí!


  • Kritizovala jsem, často a dlouho! A vadilo mi to. Hodně! Člověk se ale stále učí a mně byl do cesty poslán workshop, kterého jsem se zúčastnila, abych pochopila, že jsem k ostatní kritická stejně tak (a právě proto), jak jsem kritická sama k sobě. Náš vnitřní kritik! Je tam a byl tam! Možná tak dlouho, že už si ho ani neuvědomujeme.. Tak příště, až se ozve, jen mu poděkujte za to, že se s vámi o danou informaci podělil a žijte si život podle sebe!


5. Buďte autentičtí

Protože opakování je matka moudrosti, pátý bod je v podstatě shrnutí všech předchozích bodů. Buďte sami sebou! Se všemi silnými i slabými stránkami. Se všemi dokonalostmi i nedokonalostmi. Usmívejte se, když cítíte, že se vám chce smát. Tancujte nebo zpívejte! Že to neumíte? No a? Neodpírejte si věci, které vám dělají radost jen proto, že vám někdy někdo řekl, že něco neumíte! Pamatujte na vnitřního kritika a na frázi "Podle sebe soudím tebe"! Piště, sněte, cestujte nebo buďte doma! Dělejte věci, které milujete a přesně tou cestou, jakou je dělat chcete! Buďte sví, jedineční, autentiční, originální.


Protože jen tak dokážete vnímat lásku, která dřmí uvnitř každého z nás :)


S láskou, Jo xxx

203 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Rok 2021