Vyhledat
  • Johana Vozdeková

Co je štěstí

Aktualizace: 11. pro 2017

"Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá!" tak nám ve své básni přibližuje definici Adolf Heyduk. Co ale opravdu znamená štěstí? Přeje se k narozeninám, uvádí se jako hlavní poslání našeho života, jak ho ale najít? Téma "Happiness" jsem si vybrala při závěrečné zkoušce instruktora jógy v Indii. A protože dnes je přesně rok, co jsem do Rishikeshe přijela, chtěla bych se s vámi se svou úvahou podělit.. Tak tedy štěstí..

 


Nejedná se o nic vnějšího, nedá se chytit, ba ani koupit či půjčit, protože náleží všem. Pokud se vydáte ho hledat, tak jako jsem to udělala já, nakonec zjistíte, že blíž jste ho ani mít nemohli.. Je uvnitř! Uvnitř každého z nás.. Ale jak už to bývá - pod svícnem je největší tma! 

 

Každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného, zde je shrnutí, jak ho chápu já a co mi pomohlo ho najít:

 


Jak na štěstí v 7 krocích

 

1. Postoj 

 

Váš postoj je základem v každé situaci. Určitě znáte známé přirovnání se sklenicí - zda ji vidíte z poloviny prázdnou nebo plnou. A tak je to se vším. Vždy, když se snažíme proti něčemu bojovat, vrací se nám to úplně stejně zpátky. Z boje nemůže vzniknout láska, stejně tak jako z opravdové lásky nikdy nevznikne boj. Když bojujeme, chceme se něčeho zbavit, přitahujeme k sobě víc takových věcí. Je to nekonečný kruh, z kterého můžeme vystoupit pouze tím, že danou věc přijmeme takovou jaká je.