Vyhledat
  • Johana Vozdeková

Intuitivní psaní

Intuitivní psaní je jedno z mých nejoblíbenějších technik a pomocníkem naprosto ve všem. Používám ho, když potřebuji nový nápad, při každodenním psaní "morning pages" (ranní stránky), ale i při práci - ať už během tvorby plánovače, časopisu, online kurzů, psaní článků nebo knihy.


Byly momenty, kdy jsem si nebyla sama

sebou ani trochu jistá! Nevěřila jsem si a neustále jsem si opakovala, že nejsem dost dobrá, vzdělaná, že to třeba neumím tak, jak bych měla nebo jak se to má a jestli vůbec mám právo něco takového dělat. Každý nápad, který jsem měla, jsem si ihned hledala na internetu, protože "co když ten můj nebude dostatečný?!".. Znáte to taky? Byly jste v té situaci někdy? Po nějaké době jsem to vždycky vzdala, protože jsem necítila nic autentického. Neviděla jsem v tom žádný smysl, přidanou hodnotu, ani nic, co by pomohlo mně!


Když jsem bydlela v Londýně, šla jsem jednoho dne po práci do velkého knihkupectví, kde nějaký autor prezentoval svou knihu o "intuitive writing" = intuitivním psaní. Nevěnovala jsem tomu příliš pozornosti, ale i přesto jsem, hned po příchodu domů, začala hledat více informací na internetu. Nejvíce mě zaskočilo, že u toho musím meditovat.. Asi dvakrát jsem to zkusila, ale nic se nedělo.. A tím má zkušenost s intuitivním psaním na pár let skončila - značka: "Nefunguje to!!"


Jenže určitě víte, že všechno přijde, nebo se vrátí, v ten správný čas. Bylo to během ranní meditace. Vzala jsem si tužku a papír a chvíli se jen soustředila na svůj dech, po nějaké době přišla první myšlenka, pak další a další. Zanedlouho už byl, skrze mou ruku, napsát pěkně dlouhý text, který jako by ani nepatřil mně. Byl to nádherný zážitek, který se stal mou rutinou, rituálem, který funguje dodnes! Je to jako bych otevřela malý google uvnitř sebe a nechala tvořit, psát, mluvit svou intuici.


Jak na intuitivní psaní


Co k tomu potřebujete: