Vyhledat
  • Johana Vozdeková

Jak se (ne)hádat

Je jaro.

Podle čínské medicíny období jater.

Játra jsou orgánem, který uchovává nejvíce nezpracovaných emocí.. Všechny potlačené emoce zůstávají v játrech a oslabují je. Je to hněv, zlost, agrese, pesimismus. Od mala nás učili, že nemáme být smutné, naštvané, zlobivé. A tak jsme se naučily potlačovat své emoce. Jenže to vede k ne-moci našeho těla. Je důležité emoce projevit, ale mít je pod kontrolou! Já jsem si něco podobného v posledních dnech zažila, a tak jsem si udělala seznam, který mi má připomínat jak se (NE)hádat.


Hádky


1.) Jsou tvým učitelem

Co se z nich máš naučit? Co ti mají říct? Nesnaž se potlačit pocity a emoce, zároveň ale nepodléhej myšlenkám, které máš. Jenom se zeptej sama sebe: Co mi mají tyto myšlenky ukázat. Co mi vadí? Co řeším? Potlačení emocí ti nepomůže, stejně tak jako naprosté vybouchnutí. V danou chvíli se ti možná uleví, ale brzy přijde situace, která v tobě vyvolá ty samé myšlenky znovu. Tím se dostáváš do začarovaného kruhu, ze kterého tě dostanou pouze dvě věci - práce na sobě a čas. Být si vědoma svých myšlenek a ochotna s nimi pracovat je prvním, a tím nejdůležitějším, krokem.


2.) Pokud negativní emoce neodchází

A ty nenacházíš žádné řešení, jdi ven, zaběhat si nebo si zacvič. Zvol něco rychlého, dynamického a dostaň ze sebe vše. Při sportu se vyplavují hormony štěstí –> endorfin, dopamin a serotonin a ty máte možnost se na celou událost podívat ještě jednou - s čistou hlavou.


3.) Vyhni se ledničce

A to pěkně velkým obloukem. Jídlo by totiž v této situaci bylo jakousi záplatou a při nich dochází nejčastěji k přejídání. A to vyvolává ještě horší pocity, než jsi měla na začátku a na koho jiného je hodit, než na partnera? Jdi běhat!