Vyhledat
  • Johana Vozdeková

Strach! A co teď?

To, co se děje kolem nás je pro všechny (alespoň v této formě) nové, neznáme a přirozeně máme strach. Respekt je rozhodně na místě, ale neměli bychom panikařit, strach oslabuje naši imunitu a to my teď rozhodně nepotřebujeme! Jak tedy zvládat a pracovat se svým strachem? Zde je pár bodů včetně videa relaxační jógy :)


1. DECH

Dech je život. Je to základ, který nás provází od narození až do posledního výdechu. Je počátkem všeho a bez něj by nebylo nic. Přesto na něj, v dnešním zrychleném světě, kdy stres a napětí ovlivňují náš životní styl, zapomínáme.


A náš dech na tyto skutečnosti reaguje.


Pokud bychom si byli dechu opravdu vědomi, pak bychom zjistili, že když jsme ve spěchu - dech se zrychlí, když ve stresu - dech se zkrátí, pokud nás něco šokuje, slyšíme špatnou zprávu - zadržíme dech, jakmile jsme v klidu, relaxujeme, máme radost - náš dech se prodlouží, zklidní. Dech reaguje na každou emoci a situaci. Je naším zrcadlem. Problém nastává, když se v těchto situacích ocitáme často a stanou se naši přirozeností, takže si ani neuvědomíme, že se děje něco jinak.


"Dýchání je barometr stavu našeho vnitřního bytí" J. Hall


Důležité je vědět, že vědomá práce s dechem nám může pomoci zvládnout každou situaci. Vždy je na nás, jaký postoj zaujmeme. Vždyť i štěstí je vnitřní záležitostí a nejde ho získat vnějšími vlivy. Stejně tak je to se strachem. V momentě, kdy pociťujeme strach, začneme panikařit a začíná nezastavitelný kolotoč - tělo se přepne to stavu "pozor, něco se děje" a dech se zkrátí, zrychlí a sevře, aby dokázal tělu a mozku dodat větší množství kyslíku a energie potřebné k zvládnutí situace. Je vám to povědomé? Co tedy dělat?


Buďte si vědomi svého dechu, vnímejte, že tato situace nastala, že pociťuj